Фінансове забезпечення онлайн-медіа в Україні: зарплати та тенденції

Дата публікації: 01.08.2024
Фінансове забезпечення онлайн-медіа в Україні: зарплати та тенденції

Media Development Foundation проаналізував фінансове забезпечення медіа, включно з найменшими та найбільшими заробітними платами.

Аналіз моделей фінансового забезпечення редакцій та тенденцій показав, що для невеликих та середніх редакцій на центральному та регіональному рівнях найбільшими викликами є забезпечення оплати праці своїх співробітників, а також криза кадрів, пов`язана з виїздом спеціалістів, мобілізацією та низькими зарплатами, зокрема в регіональних редакціях.

Основні тенденції: 

  • Ключовими джерелами фінансового забезпечення медіа минулого року стали донорська та читацька підтримка, а також рекламні публікації.
  • Після повномасштабного вторгнення для більшості опитаних медіа гранти стали основними джерелами фінансування. Близько 76% регіональних медіа мають від 70 до 100 відсотків донорського фінансування у своїх моделях.
  • Для медіаорганізацій донорська допомога стала як можливістю, так і випробуванням в умовах війни. Зараз деякі редакції відзначають, що вони працюють у режимі «війна за фінансування». Це призводить також і до додаткового навантаження на команди.
  • Є тенденція до того, що журналісти/-ки на стрічках новин мають найменші оплати праці, «універсальні бійці», розслідувачі/-ки та воєнні репортери/-ки на національному рівні мають вищі оплати праці.
  • Фрилансери в медіа можуть заробляти 3-4 тисячі гривень за виконання одного завдання: фотографії з місця подій, розшифровку аудіо, короткий репортаж або ж повноцінний матеріал невеликої складності. Однак деякі редакції повідомляють, що можуть запропонувати навіть більшу оплату — 5, 8, 10 або ж навіть 15 тис. грн. 

Зазначені ризики будуть у центрі уваги більшості незалежних редакцій, від реагування на них залежатимуть фінансові трансформації ринку незалежних онлайн-медіа у 2024 році.

Дослідження створене за фінансової підтримки Європейського Союзу. Його зміст є виключною відповідальністю Media Development Foundation і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.

Команда дослідження

Оксана Буць

Керівниця департаменту досліджень

Оксана Буць

Керівниця департаменту досліджень
Соціологиня, випускниця бакалаврської програми Соціології УКУ та магістерської програми Соціології НаУКМА. 4,5 роки досвіду у дослідженнях для громадського сектору.

Марта Пугач

Дослідниця

Євген Коген

Асистент дослідника

Євген Коген

Асистент дослідника
Випускник магістерської програми Історія філософії НаУКМА, з досвідом роботи в національних та регіональних медіа.

Наталя Федор

Асистентка дослідника

Наталя Федор

Асистентка дослідника
Соціологиня, випускниця бакалаврської програми Соціології УКУ.